Wymogi ogólne dotyczące pomieszczeń pracy.
Wymogi ogólne dotyczące pomieszczeń pracy
W pomieszczeniach pracy należy zapewnić:
-
oświetlenie naturalne i sztuczne,
-
odpowiednią temperaturę,
-
odpowiednią wymianę powietrza,
-
zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem,
-
zabezpieczenie przed drganiami oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami.
Pomieszczenia pracy stałej
Powierzchnia i wysokość pomieszczeń pracy powinny zapewniać spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracowników w tych pomieszczeniach.
-
Na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (nie zajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.).
-
Wysokość pomieszczenia stałej pracy nie może być mniejsza niż 3 m w świetle - jeżeli w pomieszczeniu nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Wysokość ta może być zmniejszona
-
do 2,5 m w świetle:
-
jeżeli w pomieszczeniu zatrudnionych jest nie więcej niż 4 pracowników, a na każdego z nich przypada co najmniej po 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia lub
-
w pomieszczeniu usługowym lub produkcyjnym drobnej wytwórczości mieszczącym się w budynku mieszkalnym, jeżeli przy wykonywanych pracach nie występują pyły lub substancje szkodliwe dla zdrowia, hałas nie przekracza dopuszczalnych wartości poziomu dźwięku w budynkach mieszkalnych, określonych w polskich normach, a na jednego pracownika przypada co najmniej 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia.
-
-
do 2,2 m w świetle - w dyżurce, portierni, kantorze, kiosku ulicznym, dworcowym i innym oraz w pomieszczeniu usytuowanym na antresoli otwartej do większego pomieszczenia.
-
-
Wysokość pomieszczenia stałej pracy nie może być mniejsza niż 3,3 m w świetle - jeżeli w pomieszczeniu prowadzone są prace powodujące występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia.
-
Wysokość pomieszczeń (3m, 3,3m) może być obniżona w przypadku zastosowania klimatyzacji - pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
Oświetlenie
W pomieszczeniach pracy wykorzystuje się normę PN EN 12464-1:2004, która reguluje natężenie światła w miejscach pracy. Dla pomieszczeń, gdzie wykonywana jest praca biurowa przewiduje się następujące natężenie oświetlenia:
-
200 lx (luksów) – archiwa,
-
300 lx – recepcja, segregowanie, kopiowanie, itd.,
-
500 lx – pisanie ręczne, obsługa klawiatury, przetwarzanie danych, pokoje spotkań i konferencji (zaleca się oświetlenie sterowane),
-
750 lx - kreślarnie.
Ogrzewanie
-
W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14°c (287 k), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.
-
W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°c (291 k).
-
W pozostałych pomieszczeniach należy odwoływać się do PN-82/B-02402 Ogrzewnictwo - temperatury ogrzewanych pomieszczeń w budynkach.
Wentylacja
W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych.
W pomieszczeniach pracy, w których wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia, powinna być zapewniona taka wymiana powietrza, aby nie były przekraczane wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń tych substancji.
Klimatyzacja
Klimatyzacja – jest to utrzymywanie odpowiednich warunków klimatycznych: ciśnienia, temperatury, wilgotności oraz składu chemicznego powietrza - wolnego od zanieczyszczeń w zamkniętych pomieszczeniach. Celem klimatyzacji jest zapewnienie właściwych warunków higienicznych i dobrego samopoczucia.
Klimatyzację należy stosować w pomieszczeniach, w których ze względów użytkowych, higienicznych, zdrowotnych lub technologicznych konieczne jest utrzymywanie odpowiednich parametrów powietrza wewnętrznego.
Podłogi
w pomieszczeniach pracy biurowej powinny być:
-
stabilne,
-
równe,
-
nieśliskie,
-
odporne na ścieranie i nacisk,
-
łatwe do utrzymania w czystości.

Powierzchnie, po których przemieszczają się pracownicy, często są śliskie i nierówne (np. schody), a wykładziny dywanowe często pofałdowane lub podarte. W takich okolicznościach, przez nieuwagę pracownika, dochodzi do potknięcia się bądź upadku. Wynikiem takich zdarzeń są złamania kończyn lub skręcenia stawu skokowego.