Szkolenie wstępne dla nowozatrudnionych pracowników
Szkolenie wstępne bhp przeprowadzane jest w formie instruktażu wg programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk pracy – zawodów, o zbliżonych zagrożeniach wypadkowych i chorobowych.
Szkolenie wstępne bhp obejmuje:
-
szkolenie wstępne ogólne w dziedzinie bhp, czyli instruktaż ogólny bhp,
-
szkolenie wstępne na stanowisku pracy w dziedzinie bhp, czyli instruktaż stanowiskowy bhp.
Instruktaż ogólny bhp
ma za zadanie zapoznać uczestników szkolenia z podstawowymi przepisami bhp zawartymi w:
-
kp (art. 207–23715),
-
rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.),
-
układach zbiorowych pracy,
-
przepisami i zasadami bhp obowiązującymi w danym zakładzie pracy (u danego pracodawcy), jak również zasadami udzielania pomocy przedlekarskiej w razie wypadku.
Instruktaż ogólny bhp prowadzi pracownik służby bhp, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby lub pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, bądź pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniające właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia bhp.
Instruktażowi ogólnemu bhp poddawani są przed dopuszczeniem do wykonywania pracy wszyscy nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający praktyki studenckie i uczniowie szkół zawodowych odbywający praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy, a także bezrobotni odbywający w zakładzie staże oraz przygotowanie zawodowe.
Instruktaż stanowiskowy bhp ma za zadanie zapoznać uczestników szkolenia z:
-
Czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą.
-
Sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie wywołują te czynniki.
-
Umiejętnościami w zakresie bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach pracy.
Instruktaż stanowiskowy bhp przeprowadza osoba kierująca pracownikami, wyznaczona przez pracodawcę lub sam pracodawca, o ile posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, a także są przeszkoleni w zakresie metod prowadzenia takiego instruktażu.
Instruktaż stanowiskowy bhp przeprowadzany jest przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku w odniesieniu do:
-
Pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i innych, na których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych bądź niebezpiecznych.
-
Pracowników przenoszonych na stanowiska określone w pkt 1.
-
Uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu i studentów odbywających praktyki studenckie.
-
Bezrobotnych odbywających w zakładzie pracy staż lub przygotowanie zawodowe.
Pracownik zatrudniony na kilku stanowiskach pracy musi przejść instruktaż stanowiskowy bhp obowiązujący na każdym z tych stanowisk.
Instruktaż stanowiskowy bhp może być prowadzony zarówno dla jednego kandydata do pracy, jak też w grupach kandydatów, jeżeli mają być zatrudnieni na takich samych stanowiskach pracy.
Podstawa prawna:
-
rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.).